POMOC DLA OBYWATELI UKRAINY – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

02 marzec 2022

1. Osoba przekraczająca granicę w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie w pierwszej kolejności powinna udać się do punktu recepcyjnego, w którym może liczyć na informację, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce odpoczynku oraz wskazanie tymczasowego zakwaterowania.

2. Jeżeli w naszej gminie są osoby, które przekroczyły granicę Polski, a dotychczas nie udały się do punktu recepcyjnego, powinny to zrobić bezzwłocznie. Najbliższy całodobowy punkt recepcyjny znajduje się w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20, tel. 32 251 67 22.

To bardzo ważne. Tylko po takiej rejestracji obywatel Ukrainy będzie mógł liczyć na pomoc państwa, czyli opiekę zdrowotną, zakwaterowanie, zasiłek, porady prawne itp.

3. Jeżeli w naszej gminie przebywają już obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę w związku z konfliktem zbrojnym, powinni się zgłosić do Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach, przy ul. Szkolnej 100, tel. 32 267 22 62 lub 32 263 15 67.

Pracownik socjalny odwiedzi takie osoby w miejscu ich pobytu, zbierze podstawowe dane osobowe oraz informacje o bieżących potrzebach. Pomoże również w załatwieniu spraw urzędowych, zorganizuje doraźną pomoc w zakresie żywności, odzieży i środków higienicznych. W razie potrzeby pracownik OPS pomoże również w zorganizowaniu bezpłatnej opieki lekarskiej, w takim przypadku należy to zgłosić do pracownika socjalnego dzwoniąc na numer tel. 517 631 729.

4. Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie uruchomił od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Szpital zapewni także pomoc psychologiczną.

Uruchomione zostały dwa całodobowe telefony dla osób potrzebujących opieki lekarskiej:
797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim),
515 096 087 (obsługa w języku polskim).
Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia udziela świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji identycznie, jak w przypadku polskich pacjentów.

5. W naszej gminie organizowane są zbiórki najpotrzebniejszych produktów i rzeczy dla uchodźców. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach koordynują ich dystrybucję. W pierwszej kolejności dary trafiają do rodzin, które znalazły schronienie w naszej gminie, zgodnie z ich bieżącymi potrzebami. Nadwyżki będą przekazywane, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Składnica w Lublińcu.

Apelujemy, by nie wysyłać na własną rękę pomocy na granicę. W województwie śląskim pomoc jest koordynowana przez wojewodę przy współpracy z samorządami. Nieskoordynowane działania prowadzą do powstawania trudnych sytuacji, takich jak blokowanie drogi przejazdu. Tylko dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu pomocy humanitarnej mamy pewność, że zebrane produkty trafią do potrzebujących.

6. Uchodźcy mogą się ubiegać o środki finansowe na bieżące potrzeby ich utrzymania w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie.

7. W obecnym stanie prawnym nie ma przewidzianych środków finansowych na zwrot kosztów dla właścicieli prywatnych domów oferujących schronienie. Mieszkańcy nie otrzymają pieniędzy za media, zakup wyposażenia czy jedzenia.

8. Dzieci w wieku szkolnym mogą uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Psarach.

9. Jeżeli w naszej gminie są mieszkańcy, którzy chcą pomóc w zakwaterowaniu uchodźców powinni zgłosić taką chęć do Starostwa Powiatowego w Będzinie pod numerem tel. 695 639 036 (telefon czynny całodobowo) lub drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Można również zgłaszać taką wolę do Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach pod nr tel. 32 267 22 62 lub 32 263 15 67. Pracownicy socjalni przekażą dane takiej osoby do Starostwa Powiatowego w Będzinie, które koordynuje działania związane z zakwaterowaniem potrzebujących na terenie całego powiatu będzińskiego.

10. Urząd Gminy Psary organizuje i koordynuje wszystkie działania na rzecz uchodźców z Ukrainy w gminie Psary. Na stronie internetowej www.psary.pl, nad aktualnościami, powstała zakładka POMOC DLA UKRAINY, w której na bieżąco są publikowane wszystkie informacje dotyczące udzielanej pomocy obywatelom Ukrainy oraz aktualne potrzeby uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie.

11. Kontakt z Policją w sprawach pobytu uchodźców, tel. 698 031 021 lub 478 536 261.